Jak nie spać

Każdy z nas ma mniej czasu niż by chciał, ponieważ przeważnie mamy wiele planów, które pochłaniają znacznie więcej czasu niż mamy do zaoferowania. Nawet przy umiejętnym gospodarowaniu czasem przeważnie w biegu i w rozwiązywaniu spraw doczesnych rezygnujemy coraz częściej ze snu.

Od razu chcemy zaznaczyć, że nie można całkowicie pozbyć się snu ze swojego życia jak np. Gustav Graves z filmów o Jamesie Bondzie. Jednak można zniwelować ilość snu do kilku godzin, a w ostateczności spać co 2 dzień. Oczywiście warto zwrócić uwagę na fakt, że nasz organizm potrzebuje snu do regeneracji narządów wewnętrznych czy mózgu. W tym artykule przedstawimy państwu, w jaki sposób możecie zminimalizować nie tylko ilość snu ale i również negatywnych konsekwencji niedostatecznej ilości snu. Chcemy przy tym zauważyć że nasze wywody nie mają oddźwięku naukowego, a jedynie bazują na własnym i cudzym doświadczeniu. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek zastrzeżenia lub obawy należy skontaktować się z lekarzem !

Jak zwalczyć senność?

Z pomocą przychodzi nam lek na narkolepsję zwany Modafinil, który jest stosowany przez wielu ludzi, a jeżeli wierzyć plotkom był nawet stosowany przez Barracka Obamę aby nie paść ze zmęczenia. Jak działa Modafinil? Przede wszystkim likwiduje odczuwalne zmęczenie, dzięki czemu jesteśmy w stanie funkcjonować i możemy zniwelować liczbę godzin snu do 3-4 w trakcie dnia, a nawet zarwać nockę bez konsekwencji. Pragniemy jednak zwrócić jeszcze raz uwagę, że sen jest zdrowy dla naszego organizmu.

Modafinil w walce z bezsennością

Wiele osób uważa, że najlepszym sposobem na zaburzenia snu będzie Modafinil. W praktyce nie wygląda to jednak tak kolorowo. Trzeba wziąć pod uwagę, że sam w sobie Modafinil nie jest i nie był lekiem na bezsenność, co prowadzi do konkluzji, że nie powinno się go stosować na bezsenność, gdyż prowadzi do jeszcze większego zmniejszenia ilości snu. Zaleca się zatem NIESTOSOWANIE Modafinilu jako „lek na bezsenność”, gdyż niweluje on jedynie odczuwalne skutki bezsenności. Jeżeli cierpisz na bezsenność – powinieneś niezwłocznie wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu lub prywatnie do np psychiatry, który przypisze niezbędne do terapii leki.

Modafinil w walce z czasem

Modafinil jednakże może być skutecznie stosowany jako środek do walki z czasem. Nie chodzi nam jednak o żaden cudowny wehikuł czasu, a jedynie na specyfik, który pozwoli zminimalizować ilość snu do takiego minimum, które będzie nam niezbędne. Masz ważne deadline, a wszystko leży? Nic straconego ! Potrzebujesz pilnie skończyć jakiś projekt? W tym pomoże także Modafinil. Nie zalecamy jednak długotrwałego stosowania specyfiku jako substytutu snu, gdyż może to doprowadzić do wycieńczenia organów wewnętrznych, a w konsekwencji nawet do śmierci ! Sen jest potrzebny i zdrowy, Modafinil jedynie może pomóc wyrównać wam szanse.

Co zrobić aby nie spać?

Przede wszystkim musisz zadać sobie pytanie – czy aby na pewno musisz coś zrobić rezygnując ze snu? Być może lepiej jest odpuścić sobie jeden czy dwa odcinki serialu lub wizytę na siłowni? Jeżeli doszedłeś do wniosku, że Twoim jedynym wyjściem jest zarwanie nocy, poniżej zamieszczamy poradnik, w jaki sposób możliwie najefektywniej zagospodarować swój czas.

Po pierwsze, weź Modafinil 2 godziny przed standardową porą spania, w ten sposób zniwelujesz zmęczenie w momencie snu.

Po drugie, zjedz lekki, ostatni posiłek przed snem, gdyż opychanie się ciężkimi i tłustymi obiadami bardzo zmęczy nasz żołądek, a ponadto jeszcze bardziej zwiększy ochotę snu.

Po trzecie, przygotuj sobie wodę lub herbatę (bez cukru) oraz ewentualne przekąski takie jak np seler naciowy czy owoce. Unikaj wysoko przetworzonych produktów jak czipsy, paluszki czy orzeszki

Po czwarte, w momencie kryzysu (Zwykle 3-4 w nocy), pójdź na krótki spacer, dotleń się lub poprzeciągaj. W ten sposób pobudzisz organizm ale i wytworzysz trochę endorfin.

Po piąte, przygotuj dobry plan działania. Bez niego nawet najlepsze specyfiki ci nie pomogą!

Literatura dodatkowa:

  1. Insomnia: Everything you need to know [https://www.medicalnewstoday.com/articles/9155.php]
  2. Practical Use and Risk of Modafinil, a Novel Waking Drug [https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3286657/],